Dojmovi sa prvog Joga vikenda u Blatuši

“Eko selo “Blatuša” je mali raj na zemlji. Sve je zeleno, krošnje su visoke, ptičice pjevaju na sav glas, a psi i mačke sa susjednih imanja dolaze nam u posjet kao da nas žele pozdraviti i poželjeti dobrodošlicu. Noću su divlje svinje dolazile gostiti se dudovima koji su padali po travi. Priroda tamo jednostavno živi punim plućima.
Mjesto je važno, ali još su važniji ljudi s kojima ga dijeliš. A mi smo se nekako baš pronašli i povezali. Što nas veže? Vizija boljeg sutra. Godine su tu nebitne. Povezuje nas želja da stvaramo nešto novo, autentično i smisleno, jer ono što nam se danas nudi često ne odgovara onome što osjećamo u srcu.
Nakon nedavno održane konvencije, koja se također održala u Blatuši, počele su nam navirati nove ideje. Jedna od njih bili su yoga susreti. Tako smo ovog vikenda održali prvi susret.
Naš Živi Čovjek Miran Džajnamil ima dugogodišnje iskustvo u vođenju yoga retreat-ova i yogu živi većinu svog života. Na svakom našem okupljanju vodi jutarnju tjelovježbu, a kako je vidio da postoji interes, odlučili smo krenuti u realizaciju ove ideje.
Susreti su otvoreni za sve. Za one koji se žele nakratko maknuti iz užurbanosti svakodnevice, prakticirati yogu, upoznati nove ljude, odmoriti se i uživati u prirodi. A ako nekoga zanima koncept Živih ljudi, rado ćemo podijeliti i tu priču.
Večeri uz vatru bile su poseban doživljaj. Divno je sjediti u krugu ljudi koji iskreno razgovaraju, otvaraju srce i dijele svoja životna iskustva. Takvi trenuci podsjećaju koliko su ljudska povezanost i prisutnost dragocjeni. I da, uz vatru nema komaraca. 🤣
Uz jutarnje i popodnevne satove yoge, imali smo dovoljno vremena za druženje, odmor i opuštanje. Svako popodne odlazili smo na obližnje jezero na kupanje. Ljekovita glina iz jezera bila je dodatna atrakcija pa nije nedostajalo ni mazanja ni smijeha. Svakako iskustvo koje ćemo dugo pamtiti.
Hrana je bila fenomenalna – i mesni i vegetarijanski meni. Namirnice smo nabavljali od lokalnih ljudi, podržavajući zajednicu koja nas je ugostila. Naša predivna Didy Vesolja koja živi u Blatuši, redovito nas je razveseljavala svojim čarobnim slasticama koje bude sva osjetila i osvajaju svakoga tko ih proba. Ako vam ikad zatreba vege kuharica za događanja, od srca je preporučujemo.
Miran nas je svakodnevno darivao svježe ubranim malinama, a taj mali znak pažnje savršeno opisuje duh ovog susreta – dijeljenje, zajedništvo i brigu jednih za druge.
Sve u svemu, kući smo se vratili punih srca, odmorniji, povezaniji i zahvalni na svakom trenutku provedenom zajedno.
Već se veselimo sljedećem susretu koji će se održati od 24. – 26.7. Pozvani ste svi koji osjećate taj zov. ❤️”
Željana Žeks
“Ono što ja osjećam ne može niti jedna pjesnička duša da prenese na papir ili u riječ. Na ovaj vikend došao sam bez velikih očekivanja. Nisam poznavao ni ljude ni mjesto na koje dolazim, a jogu nikada prije nisam ozbiljno prakticirao. Iskreno, nisam znao što očekivati.
Ono što sam tamo pronašao teško je opisati riječima. Od prvog trenutka osjetio sam nešto što danas rijetko susrećemo – istinsko zajedništvo, otvorenost, razumijevanje i potpuno neosuđivanje. Među ljudima koje sam tek upoznao osjećao sam se prihvaćeno kao da se poznajemo godinama. Svaki razgovor, svaki događaj, svaki osmijeh i svaki trenutak proveden zajedno nosio je posebnu energiju koja me polako, gotovo neprimjetno, mijenjala.
Došao sam u razdoblju života koje mi nije bilo lako. Kao i mnogi, čekao sam da se nešto promijeni. Čekao sam da okolnosti postanu bolje, da odgovori dođu izvana, da život napravi neki zaokret. A onda mi se dogodilo nešto potpuno neočekivano. Shvatio sam da se nije promijenio svijet oko mene. Promijenio sam se ja. Vratio sam se kući mirniji, otvoreniji, iskreniji prema sebi i drugima. Vratio sam se s osjećajem da je sve što nam zaista treba već u nama, samo ponekad trebamo pravo mjesto i prave ljude da nas na to podsjete.
Ovaj vikend nije bio samo odmor, radionica ili iskustvo joge. Bio je podsjetnik na ono najvažnije – da su sreća, ljubav i povezanost jedina prava istina. I to ne ona uvjetovana očekivanjima, uspjesima ili okolnostima, nego bezuvjetna ljubav prema sebi, prema drugima i prema životu.
Zahvalan sam svima koji su bili dio ovog iskustva. Odlazio sam s mjesta koje nisam poznavao, a vratio se kao netko tko je upoznao jedan novi dio sebe.
Hvala vam na tome. ❤️”
Dario M.
“Meni su ovi vikendi yoge u Blatuši sve bolji i bolji. Sam dolazak jedan dan ranije pruža mi opuštanje sa nekolicinom bliskih prijatelja i prekrasan uvod u naredne dane i samo vježbanje. Imamo divnog voditelja s kojim svi rezoniramo i osim tjelesnog zadovoljstva tijekom prakticiranja yoge, utjecaj na mentalnom, psihološkom nivou ne izostaje. Njegova sposobnost da nas vodi na temeljima duhovnosti, sa velikom ljubavlju i mirom mi je dovoljan poticaj da sa Brača dolazim na vikende yoge u Blatušu. Vrijeme između termina za vježbanje je posvećeno opet nama, druženju sa prekrasnim dušama koje žive u tom selu, uživanju u raznovrsnoj hrani, pjesmi, razgovorima uz vatru i beskrajnom smijehu. Nakon nekoliko dana toga raja, svi se bližimo, isto dišemo, a ja osjećam iznimnu ljubav prema svakom prisutnom biću uživajući u našoj razlićitosti i prihvaćanju. Ne tugujem zbog rastanka koji nam sljedi jer već znam novi datum koji sa uzbuđenjem isčekujem.”
Dijana
“Yoga vikend je iza nas. Želim s vama podijeliti moja yoga iskustva doživljeni u prekrasnoj prirodi Blatuše. Susrela sam se s yogom prije nekoliko godina i uživala u yoga pozicijama i slobodi koju otvara. Međutim, život je imao druge planove za mene.
I onda, naš brat Miran, na prošloj Konvenciji predloži yoga vikende u Blatuši. Privuklo me i stigla sam u petak u Eko selo. Miran, naš učitelj Yoge, odmah je krenuo s jednostavnijim vježbama za oživljavanje energije u tijelu. Zatim smo razgibavali pojedine dijelove tijela i na kraju izvodili yoga pozicije. Uz praktični dio, Miran je posvetio vrijeme i za teoretski dio, za poruku koju yoga pronosi svijetom i ljudima. U naprednijem slova smislu kad se osjeti protok vlastite energije tijelom, čovjek osvijesti i osjeti da je energetski most između neba i zemlje.
Zahvalna sam na divnoj atmosferi i predivnim ljudima koji smo se okupili i uživali u zajedničko provedenom vremenu. 🙏🔥🥰”
Milica
Ako želite vidjeti višeo tome kako nam je bilo:
https://fb.watch/H_avqAnCgk/

Komentiraj